
Od 2012 roku Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego towarzyszą książki przedstawiające fascynujące historie związane z prezentowanymi w danym roku zabytkami. Kolejne tomy serii wydawniczej podporządkowane są myśli przewodniej – tematowi, który zmienia się w każdej edycji.
Z okazji X Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2008) został wydany jubileuszowy album.
Od 2012 roku Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego towarzyszą książki przedstawiające fascynujące historie związane z prezentowanymi w danym roku zabytkami. Kolejne tomy serii wydawniczej podporządkowane są myśli przewodniej – tematowi, który zmienia się w każdej edycji.
Z okazji X Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2008) został wydany jubileuszowy album.

W 2019 roku książkę towarzyszącą Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego napisała autorka poczytnych kryminałów Gaja Grzegorzewska. Są to opowiedziane z pasją historie Z dreszczykiem o pogromcach duchów. Wspólnie z bohaterami opowiastek ‒ dziadkiem i dwójką wnucząt ‒ możemy udać się w fascynującą podróż w czasie i poczuć się jak detektywi na tropie zagadek historii małopolskich zabytków.

Tą książką Jakub Kornhauser zabiera nas w podróż, jaka dotąd nam się nie przydarzyła. Przedzieramy się z nim przez gąszcz językowych zakrętasów, niczym pod mikroskopem bystrym okiem przyglądamy się ludzkim historiom, które prędzej czy później odnajdują swoje paralele w literaturze, czy filmie. I tylko kątem oka zauważamy jak gdzieś z boku przesuwają się jeden po drugim krajobrazy.

To wprawdzie nie książka kucharska, ale dokładaliśmy wszelkich starań, by jej lektura była smakowita. Przybliżamy w niej kulinarne wątki krakowskich i małopolskich zabytków, pokazujemy miejsca od kuchni i z kuchnią w tle. Posiłkując się ciekawym materiałem ikonograficznym, zgotowaliśmy atrakcyjny materiał do samodzielnej (i nie tylko) konsumpcji lekturowej i miłą pamiątkę z wydarzenia.

Czytając tę książkę, popłyniemy z nurtem Dunajca, aż do miejsca, w którym na drodze staje mu zapora i zmienia go w spokojne jezioro, i pod prąd Eliaszówki, jak pustelnicy z eremu w Czernej. Porwie nas wielka fala z drzeworytu Katsushiki Hokusaia i być może zgubimy się w labiryncie rur w wodociągach na krakowskich Bielanach. Zajrzymy do chrzcielnic i podłych barów, na brzegi dzikich potoków i hodowlanych stawów. Posłuchamy zatopionych dzwonów i głosu ryb. Sprawdzimy, czy szkło może płynąć tak jak woda…

Czytanie tej książki można porównać do podróży w kapsule czasu. Jest 4 października 1582 roku – na mocy bulli papieskiej Grzegorza XIII z kalendarza wypada 10 dni i zamiast 5 następuje 15 października. W niesamowitej scenerii ksiąskiego pałacu, pewnej październikowej nocy 1942 roku jesteśmy świadkami działań konspiracyjnych. Zimą 1954 roku wraz z profesorem Szaferem w krakowskim Ogrodzie Botanicznym obserwujemy Livstonę Chinesis, najwyższą w Europie palmę rosnącą pod szkłem, a punktualnie o godzinie 12.00 wszędobylski narrator zabiera nas do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie właśnie trwa nadawanie sygnału czasu do radia.

To nie jest książka o wojnie. A przynajmniej nie tylko. To opowieść o tym, jak narodził się XX wiek, a z nim świat, który znamy. Świat techniki, propagandy, elektryczności, ropy i gazu, broni masowego rażenia i polityki. Świat z odrodzoną Polską na mapie…

Jeśli masz ochotę na kawę w najelegantszej krakowskiej kawiarni, chcesz zobaczyć najsłynniejsze kasztanowce Młodej Polski. Jeśli ciekawi cię, gdzie było jedno z pierwszych dwupoziomowych skrzyżowań w Krakowie, ile wiader piwa rocznie produkował browar Goetzów. Chcesz poznać trzy wielkie przemysłowe inwestycje Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Jeśli intrygują cię tajemnice starych kościołów i dworów Małopolski. Wejdź na szlak!

Przewodnik zawiera nie tylko rzuty budynków i krótki rys historyczny wraz z kalendarium wydarzeń związanych z poszczególnymi obiektami. Nowością i atrakcją było rozbudowanie publikacji o reportaże historyczne. Historie, przedstawione w formie wartkiej opowieści, miały przybliżyć czytelnikom intrygujące, a nierzadko również dramatyczne losy zabytków i związanych z nimi ludzi oraz przedmiotów.

Album prezentujący ponad 150 zabytków pokazywanych w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w latach 1999–2008. Wydawnictwo zawiera opisy i fotografie zabytków z regionu, między innymi klasztorów, muzeów, kompleksów dworskich, pałaców, wiekowych ogrodów i starych nekropolii, miasteczek z ich charakterystyczną zabudową, zabytków sztuki ludowej i budownictwa.